Почина Данчо Чевревски ( 1951- 2020 )

Македонскиот театарски, филмски и телевизиски актер и продуцент Данчо Чевревски почина синоќа во Скопје на 69 годишна возраст.

Чевревски е роден на 17 мај 1951 – почина 30 Октомври 2020 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес.

Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТРИАНГЛ, а работеше и како професор на ФДУ во Скопје и беше декан на Факултетот.

Глумеше во повеќе југословенски и македонски филмови, меѓу кои „Игмански марш“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мртов“, „Ова не е американски филм“.

Добитник е на повеќе награди во текот на неговата плодна кариера, а минатата година на 14. издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“, му беше доделена наградата „Астер“ за исклучителни достигнувања на филмот и на ТВ.

Филмографија

ГодинаФилмУлогаБелешка
1977Најдолгиот патСтефан
1975Нели ти реков
1978Златни годиниЧирак
1978Белиот ѕид
1979Курирот на ГоцеДинко
1980Оловна бригадаДиме
1981Пикник и тополиКрака
1982Време на летала
1982Јужна патека
1981Козе
1984Јуначко коленоИџко
1984ИсчекувањеДиме
1984Нели ти реков
1984Песок во автомобилот
1986Климент ОхридскиНаум
1984Хај-фајМатеј Бојановски
1987Трст виа СкопјеБранко
1988ТврдокорниЃорѓи Сугарев
1988ОблациБранко
1991Тетовирање
1997Џипси меџикКенеди
2000Последниот валцерДамјан
2005Крчма на патот кон ЕвропаПрокоп
2007СтапицаДокторот
2009БунилоАрсо
2011Панкот не е мртов
2012Ова не е американски филм
2014Деца на сонцето
2017Пси лају, ветар носиТрајчесрпска тв-серија[1]
2019Втора шансаПетре
2019Бијег до моранаставникотреж. Вељко Булајиќ[2]