Театарскиот режисер Игор Вук Торбица почина


Игор Вук Торбица

Театарскиот режисер Игор Вук Торбица почина на 33-годишна возраст во Ровињ, објави српското радио и телевизија, повикувајќи се на изјава на семејството и пријателите.

„Игор Вук Торбица, театарски режисер, нè остави на 33-годишна возраст. Роден е во Дрвар, порасна во Ровињ, се школуваше и живееше и работеше во Белград, како и во многу од најважните театри низ целиот регион. некои од неговите најдобри претстави, како и во Загреб, Љубљана, Нови Сад, Ријека, Сомбор, Битола “, се наведува во објавата на семејството и пријателите на режисерот.

” Хинкеман “,” Империја на темнината “,” Мизантроп “,” Тартиф “,” Тит Андроник “,” Бакхи “,” Крвави свадби “, се некои од титулите со кои ќе се сеќаваме на него. И ќе го паметиме по нешто многу поголемо. „Со сила и страст да всадиме љубов кон театарот и животот, во срцата на сите нас што го запознавме“, се додава во соопштението.

Роден во Дрвар во 1987 година, дипломирал на Факултетот за драмски уметности во 2013 година, во Белград, во класата на професорот Алиса Стојановиќ.

Како најдобар студент на театарска режија во една генерација, тој е добитник на наградата „Уго Клин“.

Во третата година од студиите, неговата испитна претстава „Починатиот“ ја освои главната награда на фестивалот „Студио фест“ и беше вклучена во редовниот репертоар на Југословенскиот драмски театар.

Тој ги режираше „Кралството на темнината“ од Лео Толстој (Национален театар во Белград), „Скршен југ“ од Хајнрих фон Клеист (југословенски драмски театар), „Молиер“ на Молиер (Национален театар „Тоша Јовановиќ“ од Зрењанин), „Хинкеман“ од Ернст Толер ( Младински театар во Загреб, Загреб), „Приказни од виенската шума“ од Еден фон Хорват (Градски драмски театар „Гавела“).

На Југословенскиот театарски фестивал без превод во Ужице во 2016 година, Торбица ја доби наградата „Ардалион“ за најдобар режисер за „Хинкеман“, која исто така беше прогласена за најдобра претстава на фестивалот.

Исто така, тој беше награден за изведување на истото дело на 31-от вечерен фестивал Гавелина.

„Хинкеман“ беше доделена и на наградата Хрватски театар за најдобра драматургија како целина на 24-от Меѓународен фестивал на мали сцени во Ријека, добивајќи дури четири награди од жирито.

На минатогодишниот 54 – фестивал Војдан Чернодрински – Прилеп. Неговата „Бакхи“ до Еврипид, аво режија: Игор Вук Торбица одиграна во Народен театар Битола.

Доби vo 2019:

Награда за режија се доделува на Игор Вук Торбица за претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во изведба на НУ Народен театар – Битола.

Награта за уметничко остварување на претстава во целина и се доделува на претставата „Бакхи – краток преглед на распадот“ во режија на Игор Вук Торбица, а во изведба на НУ Народен театар – Битола.

НУ Народен театар – Битола вака се прости од младиот режисер

Времето и местото на погребот на Игор Вук Торбица ќе бидат објавени подоцна.

Што и да кажеме во овај миг би било премалку, изгубивме пријател, истомисленик, човек со брилијантен ум. Изведбата на нашата ,,БАКХИ” повеќе никогаш нема да биде иста. Ти благодариме за се што не научи, ќе ни недостасуваш повеќе одошто претспоставуваш.
За тебе Игоре, една од твоите омилени!

ПАТОТ КОЈ НЕ ГО ОДБРАВ

Два пата се делеа низ жолтите дрвја,
За жал не можев да патувам по двата
И бивајќи осамен патник, долго стоев
И гледав низ едниот колку што можев
Дотаму до кај што завиваше во шумата;
Потоа тргнав по другиот, како вистинит како чесен,
И имав можеби одлична причина
Зошто беше тревнат и бараше да биде газен,
Иако според газењето по нив
Изгазеноста им беше можеби иста,
И двата тоа утро подеднакво лежеа
Во лисја без чекор кој оставил трага.
Ох, јас го сочував првиот за друг ден!
Сепак, знаејќи дека патот води кон пат
Се сомневав дека некогаш треба да се вратам.
Јас треба да го кажувам ова со воздишка
Некаде години и години подоцна:
Два пата се делеа низ дрвјата, и јас,
Јас тргнав по помалку патуваниот,
И тоа ја направи сета разлика

(Роберт Фрост 1874-1963)

Јубилејното 55. издание на МТФ „Водан Чернодрински“ ќе чека подобри времиња

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој требаше да почне денеска и да го одбележи, со врвни претстави и гостувања од странство, својот голем јубилеј, 55-години постоење, ќе чека подобри и стабилни времиња. Собранието на Фестивалот, како последен термин за одржување, ако се стабилизираат состојбите, го споменува 25 септември, или- јубилејот да се слави догодина

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој требаше да почне денеска и да го одбележи, со врвни претстави и гостувања од странство, својот голем
јубилеј, 55-години постоење, ќе чека подобри и стабилни времиња.

Собранието на Фестивалот, како последен термин за одржување, ако се стабилизираат состојбите, го споменува 25 септември, или јубилејот да се слави догодина. Традиционално, Фестивалот почнуваше во првиот петок од јуни и се одржува една недела.

Според Катарина Коцевска, претседател на Собранието на Фестивалот на седницата која се одржала деновиве се одлучило, доколку дозволат здравствените услови и доколку има можности, да се одржи од 25 септември до 2 октомври. Ако не, јубилејот ќе се прославува догодина.

„Во услови на пандемија, невозможно е да се прават планови за вакви реномирани манифестации со огромен број публика, со бројни актерски екипи на сцената. Никој не може да знае како ќе се одвиваат состојбите. Но, на Собранието на Фестивалот, кој го сочинуваат директорите на професионалните театри од земјава, донесовме одлука – ако, и само ако, дозволат состојбите и државните уредби, Фестивалот да се одржи од 25 септември до 2 октомври. Ако не, јубилеите ќе мора да ги славиме догодина“, вели Коцевска.

Останува концептот за јубилејното издание на најреномираната театарска манифестација во земјава. Наместо фестивалска селекција, секој од 16-те професионални театри да ја предложи најдобрата претстава од својот репертоар.

И сѐ во чест на јубилејот и на театарската уметност која, нагласува Коцевска, ги преживеала сите премрежја повеќе од два милениума. (МИА)