’Макбет‘

Магбет исто така е позната како “Шкотска претставата” и е една од најкраткиот и најпознатите крвава трагедија на Вилијам Шекспир.

Таа веројатно е напишана во 1606, на почетокот на владеењето на Џејмс I, кој беше Џејмс VI од Шкотска пред тоа тој успеа да се врати на англискиот престол во 1603. Џејмс бил покровител на театар на Шекспир, и сите драми на Шекспир пишувани за време на владеењето на Џејмс I. Фокусирајќи се на Магбет, лик од историјата на Шкотска, Шекспир му оддаде почит на кралот на Шкотска гранки.

Макбет не е најсложената театарска претстава на Шекспир, но секако е една од неговите најмоќни со емоции. Додека во другите поголеми трагедии на Шекспир (како Хамлет и Отело) тој ги истражуваше софистицирани интелектуална ситуација со кои се соочуваат нивните “добари“ карактер со сите нијанси на нивните. Магбет паѓа во лудило, од почетокот до крајот. Ова е остар, скица од теми и карактер, и како такви, тие се шокирани и ја фасцинираат публиката речиси четиристотини години.

„Претставата ’Макбет‘ е психолошка вивисекција на светот на двајца тирани, кои од преголема амбиција за власт на крајот се дават во крвта на нивните жртви. Затоа и претставата ќе наликува на кошмар во кој тиранијата го достигнува својот врв. Светот на Макбет е свет во кој злото го цица секое здраво-разумско поимање и почнува бескрупулозно да владее со мислите на поединецот. Растргнати од грижата на совеста, а во вртлогот на политичкото лудило, главните ликови го губат тлото под нозете и брзо тонат во крвта на оние кои ги убиле“

Јана Лазар од Молдавија победник на ИФ на монодрама „Битола 2019“

Т

Актерката Јана Лазар од Молдавија е победник на Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2019“

Монодрамата „Трите животи на Исидора Данкан“ работена според текстот на Зиновиј Сагалов, во режија на Марија Паљницкаја, која пред битолската публика ја изведе Јана Лазар, според меѓународното жири остави најдобар впечаток и едногласно одлучи да ја доделни наградата Гран При.

Според востановената традиција, на феsтивалот на монодрама, жирито додели и награда за најдобра режија, а ја доби режисерката од Бугарија Невена Митева за монодрамата „Комедијантка“. Наградата за најдобар актер жирито му додели на Игор Ларин од Русија за монодрамата „Забелешка на покојникот“, додека награда од публиката доби монодрамата „Сé што сум премолчела“ во изведба на актерката Миа Беговиќ од Хрватска.

Премиера на „Арапска ноќ“ во Прилепскиот театар


Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ вечерва, во 20 часот на матичната сцена премиерно ќе ја изведе претставата „Арапска ноќ“ од Роланд Шимелфениг во режија на Зоја Бузалковска.

Дејството во претставата „Арапска ноќ“ се случува во еден европски град, на седмиот кат од една станбена зграда, во една летна ноќ, кога веќе востановената практика на функционирање на животите секоја вечер, ненадејно се прекинува. Со текот на времето, зградата се претвора во „волшебна кула“ и станува „извор на магичен реализам“. Елементите на трилер (низа стапици, недоразбирања, бркотници, ненадејни пресврти, убиство, љубовен триаголник – кој можеби и не е тоа) ја градат неизвесноста, а приказната која почнува така што се чини дека секој од ликовите дејствува сам за себе, полека ги пополнува испрекинатите линии и добива на тензичност и густина.

Бузалковска, која по осум години ја обновува соработката со прилепскиот ансамбл вели дека станува збор за специфичен автор со специфичен израз, со еден нетипичен стил.

„Станува збор за текст кој сакав одамна да го поставам на сцената. Прилепскиот театар досега докажал дека е подготвен на авантури. Во некоја смисла на театарски експерименти и на посмел одговор на она што се прави. Пет актери играат во претставата. Раскажувањето ја движи приказната, а од друга страна, зборува за најсовремени актуелни теми, од современото, урбано живеење. На претставата и дадовме една музичка димензија која може да биде своевиден концерт и се гради драмско-музичка структура. Текстовите на овој автор се повеќе прашања и загатки кои ние се обидовме во оваа претстава да ги отвориме“, вели Бузалковска на која ова и е и прва соработка со групата Фолтин.

За актерите од прилепскиот ансамбл, предизвик е да се работи со режисер кој експериментира. „Бузалковска е режисер кој сака да експериментира и за нас, актерите, секогаш тоа е предизвик. Во секој проект има нов пристап. Таа експериментира со текст кој е многу тежок за поставување“, вели актерот Димитар Ѓорѓиевски.

Во претставата „Арапска ноќ“ играат: Игор Трпчевски, Даниела Иваноска, Ангела Наумоска, Александар Степанулески и Димитар Ѓорѓиевски. Сценографијата и костимите се на Јулијана Војкова-Најман, музиката е на групата Фолтин, а драматург е Лидија Митоска-Ѓорѓиевска.

Во Велешки театар „Злосторство на 21 век“


Во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ во Велес, утревечер (16 мај) премиерно ќе биде изведена претставата „Злосторството на 21 век“ според текст на Едвард Бонд, а во режија на Владимир Милчин.

Режисерот Милчин, кој првпат режира во велешкиот театар, за Едвард Бонд вели дека неговата пиеса довела да се укине цензурата, а тој со своите дела е провокативен и актуелен со проблеми што го мачат човештвото на целата Земјина топка.

Според Милчин, станува збор за англиски драмски писател и театарски режисер кој многумина го сметаа за еден од најважните живи драмски автори, кој отсекогаш бил и останува контроверзен поради насилството прикажано во неговите пиеси и радикалноста на неговите ставови за модерниот театар и општеството. „Една катастрофа е екологијата, а другата одземање на слободата, правата и терор и тоа што на луѓето им ја одзема човештината, а пеколот напредува и ја јаде Земјината топка и ги јаде луѓето“, вели Милчин.

Во претставата играат Маја Љутков, Талија Настова, Жарко Спасовски и Фаик Мефаиловски. Костимографијата е на Марија Пупучевска,  музиката на Марјан Неќак, а сценографија на Крсте С. Џидров.

На 16 мај премиера #ТикTак# во режија на Синиша Евтимов

Современата комедија „Мој термин“ (претходно најавена со работниот наслов #ТикТак) премиерно ќе биде изведена на 16 мај, во 20 часот, на малата сцена во Македонски народен театар. Претставата е поставена по мотивите на филмското остварување „TOC TOC“ (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување) на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер Виcенте Виљануева, а во режија на Синиша Евтимов. Преводот на текстот во направи Благоја Бошковски, додека на адаптацијата на истиот работеа Синиша Евтимов и Благоја Бошковски.

Во претставата играат Јордан Симонов, Тања Кочовска, Оливер Митковски, Николина Кујача, Александар Микиќ, Сашка Димитровска и Александар Михајловски.

Главното дејство во „Мој термин“ отвора повеќе прашања поврзани со опсесивно-компулсивните нарушувања, како хронични нарушувања карактеристични по обземачките несакани мисли (опсесии) и ритуализираните повторливи однесувања (компулсии), кои ви се чини дека сте принудени да ги направите. Изведувањето на ритуалите најчесто не носи никакво задоволство, а, сепак, тие нудат минливо олеснување за немирот генериран од обземачките мисли.

Во авторската екипа за визуелно обликување на претставата се сценографката Илина Ангеловска, костимографот Александар Ношпал и дизајнерот на маските – Горан Игњатовски. Извршен продуцент е Виктор Рубен, инспициент е Никола Кимовски, а суфлер е Тања Ивановска.

Фотографиите ги направи Кире Галевски, додека дизајнер на плакатот е Димитар Димитров.

Првата реприза на претставата е на 17 мај, а следните изведби се на 27 и 29 мај. Сите дополнителни информации можете да ги најдете на официјалниот веб-сајт и ФБ-страницата на Македонски народен театар.

Поради експлицитните реплики кои се употребени во текстот, претставата е наменета за возрасна категорија +18.

Со почит,

Филип – Јордан Симонов
Бела – Тања Кочовска
Ото – Оливер Митковски
Воскресија – Николина Кујача
Столе – Александар Микиќ
Лилјана – Сашка Димитровска
Силва – Александар Михајловски

ТДМ „Том Соер„ ПРЕМИЕРА 15 мај 2019

Сите знаат херојот наш кој е….“
Кое дете не мечтае да биде херој како оние од книгите, филмовите, цртаните серии? Кое дете не
сака макар на ден да порасне во очите на тие околу него и да го добие нивното признание?
Ова е претстава за „малиот голем човек“ Том Соер, херојот на измисленото гратче Сејнт
Питерсбург во Америка. Тој со помошта на својата остроумност и пргавост и се разбира, со
помошта на своите пријатели Хаклбери Фин и Бен Роџерс, успева: да ја бојадиса оградата без да
помрдне ниту прст, да ја заведе Ејми Лоренс, да ја освои убавата Беки Тачер, да го спаси од
бесилка Маф Потер, да го надмудри Вајлд Џо и да го спаси богатството на вдовицата Даглас, кое
ќе биде искористено за да се изгради дом за деца без родители. Со тоа, нашиот симпатичен херој
ја добива наклоноста на Тетка Поли, Сид, Шерифот и неговиот помошник Џеремаја, Судијата
Тачер, како и на целото гратче Сејнт Питерсбург.
Том Соер е идол на генерации на деца кој не потсетува дека во секој од нас лежи еден херој и
дека се што треба за да го разбудиме е да веруваме во себеси. Се надевам дека претставата ќе ве
натера да поверувате во тоа.

(Деан Дамјановски, режисер на претставата)

Режија: Деан Дамјановски

Драматизација: Горјан Милошевски; Сценографија: Филип Коруновски ; Костимографија: Елена Вангеловска; Музика: Горан Трифуновски – Пајак

Актери:

Бојан Кирковски – Том Соер

Мики Анчевски – Хаклбери Фин

Драган Довлев – Марк Твен/Судијата Тачер/ Доктор Робинсон

Емра Куртишова – Беки Тачер

Мартин Јорданоски – Вајлд Вајлд Џо

Ненад Митевски – Маф Потер 

Винета Дамческа – Тетка Поли

Симона Спировска – Сид/Обвинителот

Наташа Петровиќ – Еми Лоренс/Шерифот Јанг

Марија Ѓорѓијовска – Бен Роџерс/Џеремаја/Дух

Инспициент: Ѓуро Дракулоски

Изработка на реквизита и перики: Кирил Василев 
Изработка на костим: Љубица Велкова и Раде Василев
Фотографии на рекламен материјал: Драгољуб Николовски 
Дизајн на плакат и боенка: Филип Коруновски
Тон мајстор: Ангел Насковски и Владимир Стефановски
Светло мајстор: Оливер Ставрев и Мартин Митровски
Шминка: Игор Петрески
Декоратери: Јовица Видески, Бујамин Селими и Мирсат Камбери, Драган Силјановски

НАВРАЌАЊЕ НА СЈАЈОТ

ПРОТИВ ПРОСЕЧНОСТА…

Да се биде просечен, а да се стреми кон ѕвездите, најмалку вулгарно кажано е – емотивно недолично! Тоа го знаел “великиот“ Салиери…Сиот живот, чија цел е злото кон другиот, во случајов насочено кон и против богомљубениот Волфганг Моцарт, се чини безвреден ако не си дел од божјата и космичка промисла…

А да бидат дeл од таа идеја се погрижија нималку просечните Сенко,со неговиот Салиери, фантастично презентирајќи го сето горенаведено,суптилно и луцидно големиот Дац, со генијлноста на Волфи, игривата, наивна и сјајна Јелена, легендарните Ацо и Илија…

А над сѐ и пред сѐ, метафизички посветениот натпросечен по својата Идеја, Златко, кој пред повеќе од две децении со режијата на “Амадеус“ во Драмски, ја потврди својата бесмртност и дел од комичноста…

Поради сево ова со НИВ го започнувам НАВРАЌАЊЕТО НА СЈАЈОТ, како вечна потврда дека овде, во Македонија, Театарот е вечно жив оган кој никогаш нема да изгасне!

со почит, Ваш

Борче Грозданов

театар Комедија ,,ЖЕНИ ПРЕД НЕРВЕН СЛОМ“ ПРЕМИЕРА: 14 мај (вторник)

Режија: Иван Лео Лемо
Кореографија: Лео Мујиќ
Костимографија: Мирјана Загорец
Сценографија: Весна Режиќ
Музика: Звонимир Дуспер – Дус

ИГРААТ:
Марина Поп Панкова
Ева Скендеровска
Кристина Ласовска
Жаклина Стевковска
Миа Кантарџиева
Жарко Димоски
Илија Илиоски
Едмонд Сотир
Дритон Вејсели
Александар Вељановски
Тони Денковски
Тино Костадиновски
Ема Давчева

Промоција “ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ 2 “ Феникс / Саем на книга Скопје

9 Мај 2019 год / Саем на книга / ВИП арена Борис Трајковси

Авторска експликација за збирката интервјуа “ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ “

СО ОВА НАЈНОВО ПИСАНИЕ, НАРЕЧЕНО “ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ “ САКАМ ДА ВИ ОВОЗМОЖАМ ЕДНА ИНТЕРАКЦИЈА, СО ИНТРОВЕРТНОСТА НА УМЕТНИКОТ, РАСПОСТИЛАЈЌИ ГО НЕГОВИОТ СВЕТОГЛЕД, ВО РАМКИТЕ НА АКТУЕЛНОТО НО И КАКО НАДМИНУВАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ, ПРЕКУ ИНОВАТИВНОСТАИ МАГИНАЦИЈАТА И ТВОРЕЧКИОТ ПОРИВ ПРЕКУК ОЈ НАН НЕКОЈ НАЧИН СЕ СОЗДАВА ИСТОРИЈАТА, НО И СЕ ГРАДИ ИДНИНАТА, ЗАТОА СО ОВИЕ 40 ИНТЕРВЈУА, РАЗГОВОРИ И НЕПОСРЕДНИ СРЕДБИ, САКАМ СИТЕ НИЕ КОИ ГО ЧЕВСТВУВАМЕ ТЕАТАРОТ ДА ОСТАВИМЕ ЕДЕН БЕЛЕГ, ТОКМУ ОВ ИМЕ НА ИСТОРИЈАТА, НО И ЗАВЕШТАНИЕ ЗА ИДНИАТА…
ОПФАЈЌАЈЌИ ГИ РЕЧИСИ СИТЕ СВЕТОГЛЕДИ НА ЕМИНТНИТЕ ТВОРЕЧКИ ИМИЊА КАЈ НАС, НО И ВО ПОБЛИСКОТО И ПОДАЛЕЧНО ОПКРУЖУВАЊЕ, СМЕТАМ ДЕКА ВО ЕДЕН МАЛ ДЕЛ ЌЕ МОЖАМ ДА ПРИДОНЕСАМ, ЗА ОТВОРАЊЕТО НА ГОЛЕМАТА ( НЕ САМО ) ТЕАТАРСКА СЛИКА. ЗАТОА БИ ИБЛ БЛАГОДАРЕН ДО КОЛКУ МИ ССЕ ОВОЗМОЖИ ОВИ ТЕАТАРСКИ СВЕТОГЛЕДИ ДА БИДАТ ОБЕЛЕОДЕНЕТИ.
СО ПОЧИТ АВТОРОТ

“ ВО ЧЕТИРИ ОЧИ 2“ Борче Грозданов
Посветена на сите оние кои ја прават поубава сцената во прашината на театрските штици.

Поздравна реч на проф.д-р Мито Спасевски

Со провокативната „Бакхи…“ стартува 21. Фестивал на монодрама во Битола

 6 May, 2019 

Претставата „БАКХИ – краток преглед на распадот“ од Еврипид која премиерно ќе биде прикажана на 9 мај во Битолскиот театар, е во режија на еден од најактуелните театарски режисери во поширокиот регион, Игор Вук Торбица. До 13 мај во рамките на Фестивалот ќе бидат прикажани вкупно 14 претстави со актери од Велика Британија, Русија, Хрватска, Бугарија, Молдавија, Словачка, Црна Гора, Монголија…

Со премиера на атрактивната претстава „БАКХИ – краток преглед на распадот“ од Еврипид, во режија на еден од најактуелните театарски режисери во поширокиот регион, наградуваниот Игор Вук Торбица и во изведба на актерите од Битолскиот театар, на 9 мај (20 часот) во Битола ќе биде отворен 21 Фестивал на монодрама.

До 13 мај, градот на конзулите ќе биде место на средба на професионални актери кои ја слават монодрамата како модерна театарска форма на “one man show”, а публиката ќе има можност да види вкупно 14 претстави. На сцената на Битолскиот театар ќе бидат одиграни монодрами кои доаѓаат од Велика Британија, Русија, Хрватска, Бугарија, Молдавија, Словачка, Црна Гора и Монголија, со уметнички сензибилитет на новодефинираните театарски тенденции.

„Ако како директор на еден фестивал кој ја слави монодрамата ме запрашате, ќе Ви кажам дека е скапоцено што мојот град Битола е запишан на светската мапа на фестивали на монодрама. Но, исто така ќе Ви кажам дека ова 21 по ред фестивалско издание ќе продолжи и покрај отсуството на очекуваната државна поддршка за ваков значаен интернационален фестивал, но затоа онаа поддршка од Општина Битола која ја добивме есенцијално многу ни значи .Тоа е храбра одлука да се впуштиме во диви води, кои ниту една брана не може да ги запре“, вели Маја Андоновска -Илијевска, директор на фестивалот и на НУ Центар за култура Битола.

Со свои настапи во рамките на фестивалот најавени се актерите Миа Беговиќ, Ксенија Прохаска, Петар Милошевски, Камил Бистрик, Слободан Маруновиќ, Бајасгалан Церендор, Димитрина Мицкоска, Јана Лазар, Маја Бежанска, Васко Мавровски, Јесим Озосој, Бобан Алексоски и Игор Ларин.

Така, веќе на 10 мај, во рамките на фестивалот ќе бидат одиграни три претстави “Куќа од стотина“ со актерот Јесим Озсој Галата, од Перформ театарот, Турција (19 часот), “Марлен Дитрих“ со актерката Ксенија Прохаска од Хрватска (21 часот) и “Дневникот на лудиот“ со македонскиот актер Бобан Алексоски (23 часот).

На 11 мај се претставите „Приказна за тркалото“ со македонскиот актер Васко Мавровски (12 ч), “Вишеград минус еден“ со Камил Бистрик од Словачка“ (19 ч), “Се што сум премолчала“ со Миа Беговиќ, Хрватска (21 ч) и “Комедијантка“ со Маја Бежанска, Бугарија (23 ч).

Наредниот ден (12 мај) на репертоарот се “Трите животи на Исидора Данкан“ од Молдавија, Забелешки на покојникот“ (Русија), “Последниот час на Његош“ (Црна Гора) и “Јас сум Едит Пиаф“ (Монголија).

Последниот ден од фестивалот ќе бидат одиграни две монодрами со македонски  актери “Женска утопија“ и „Пасија по Биби“.

Жири-комисијата е составена од славната Нина Мазур, режисерката Софија Ристевска-Петрушева, а претседател на жирито е Ментор Зумберај. Селектор на фестивалот е доајенот на македонскиот театар, актерот Петар Мирчевски.

Офф програмата на фестивалот пак, се состои од две дебати под насловот „Монодрамата, од двете страни на сцената“, концерт на групата „Фолтин“ и афтерпарти во избрани битолски кафулиња.