Наградени на 52-от МТФ “ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ” ПРИЛЕП

О Д Л У К А

ОЦЕНУВАЧКАТА КОМИСИЈА НА 52-ОТ МАКЕДОНСКИ ТЕАТАРСКИ ФЕСТИВАЛ “ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ” ПРИЛЕП, НАГРАДИ:

  1. НАГРАДА ЗА РЕКЛАМЕН МАТЕРИЈАЛ СЕ ДОДЕЛУВА НА ФИЛИП КОРУНОСКИ ЗА РЕКЛАМНИОТ МАТЕРИЈАЛ ОД ПРЕТСТАВАТА ” АНА КОМНЕНА”  ВО ИЗВЕДБА НА НАРОДЕН ТЕАТАР Ј.Х.К. ЏИНОТ ОД ВЕЛЕС

2. НАГРАДАТА ЗА КОРЕОГРАФИЈА И СЦЕНСКИ ДВИЖЕЊА СЕ ДОДЕЛУВА НА ОЛГА ПАНГО ЗА КОРЕОГРАФИЈА И СЦЕНСКИ ДВИЖЕЊА ВО ПРЕТСТАВАТА ” ОТЕЛО ” ВО ИЗВЕДБА НА ТУРСКИ ТЕАТАР СКОПЈЕ

3. НАГАРАДА ЗА МУЗИКА СЕ ДОДЕЛУВА НА МАРЈАН НЕЌАК ЗА МУЗИКАТА ВО ПРЕТСТАВАТА ” ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО” ВО ИЗВЕДБА НА НАРОДЕН ТЕАТАР ШТИП

4. НАГРАДА ЗА КОСТИМОГРАФИЈА СЕ ДОДЕЛУВА НА РАДЕ ВАСИЛЕВ ЗА КОСТИМИТЕ ВО ПРЕТСТАВАТА “АНА КОМНЕНА” ВО ИВЕДБА НА ТЕАТАРОТ Ј.Х.К. ЏИНОТ ОД ВЕЛЕС

5. НАГРАДА ЗА СЦЕНОГРАФИЈА СЕ ДОДЕЛУВА НА ЕМИЛ ПЕТРО ЗА СЦЕНОГРАФИЈАТА ВО ПРЕТСТАВАТА “ФИГУРАЕ ВЕНЕРИС ХИСТОРИАЕ” (ЉУБОВНИ ПОЗИ НА ИСТОРИЈАТА) ВО ИЗВЕДБА НА НАРОДНИОТ ТЕАТАР ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ ПРИЛЕП

6.  НАГРАДА ЗА СОВРЕМЕНА СЦЕНСКА ДРАМАТИЗАЦИЈА СЕ ДОДЕЛУВА НА ЉУПЧО ЃОРЃИЕВСКИ ЗА ДРАМАТИЗАЦИЈАТА НА РАСКАЗОТ НА ЖИВКО ЏИНГО ВО ПРЕТСТАВАТА ” ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО ” ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТАРОТ ОД ШТИП

7.  НАГРАДА ЗА ТЕКСТ СЕ ДОДЕЛУВА НА БЛАГИЦА СЕКУЛОВСКА ЗА ТЕКСТОТ ВО ПРЕТСТАВАТА ” ТРУДНА ПРИКАЗНА” ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА ОД СКОПЈЕ

8. НАГРАДА ЗА МЛАДА АКТЕРКА СЕ ДОДЕЛУВА НА САЊА РУСЕСКА ЗА УЛОГАТА НА МИРА ВО ПРЕТСТАВАТА ” ХАЈ – ФАЈ” ВО ИЗВЕДБА НАТЕАТАРОТ ОД КУМАНОВО

9. НАГРАДА ЗА МЛАД АКТЕР “Трајко Чоревски” СЕ ДОДЕЛУВА НА СТЕФАН ВУЈИСИЌ ЗА УЛОГАТА НА ПОРЦИЈА ВО ПРЕТСТАВАТА” ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ ТРГОВЕЦ” ВО ИЗВЕДБА НА ДРАМСКИ ТЕАТАР СКОПЈЕ

10. НАГРАДА ЗА ЖЕНСКА ЕПИЗОДНА УЛОГА СЕ ДОДЕЛУВА НА ЕВА СКЕНДЕРОВСКА ЗА УЛОГАТА НА НЕДА ВО ПРЕТСТАВАТА “ТРУДНА ПРИКАЗНА” ВО ИЗВЕДАБА НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА СКОПЈЕ

11. НАГРАДА ЗА МАШКА ЕПИЗОДНА УЛОГА “Димче Трајковски” СЕ ДОДЕЛУВА НА ЖАРКО ДИМОСКИ ЗА УЛОГАТА НА БОШКО ВО ПРЕТСТАВАТА ” ТРУДНА ПРИКАЗНА ” ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА СКОПЈЕ

12, НАГРАДА ЗА ГЛАВНА ЖЕНСКА УЛОГА СЕ ДОДЕЛУВА НА ЈЕЛЕНА ЖУГИЌ ЗА УЛОГАТА НА Д-Р КАТА ВО ПРЕТСТАВАТА ” ТРУДНА ПРИКАЗНА” ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА СКОПЈЕ

13. НАГРАДА ЗА ГЛАВНА МАШКА УЛОГА СЕ ДОДЕЛУВА НА ЈОВИЦА МИХАЈЛОВСКИ ЗА УЛОГАТА НА ШАЈЛОК ВО ПРЕТСТАВАТА “ВЕНЕЦИЈАНСКИОТ ТРГОВЕЦ” ВО ИЗВЕДБА НА ДРАМСКИ ТЕАТАР СКОПЈЕ

14. НАГРАДА ЗА РЕЖИЈА СЕ ДОДЕЛУВА НА ЉУПЧО ЃОРЃИЕВСКИ ЗА ПРЕТСТАВАТА ” ЛАЗАРЕВОТО ПИСМО ” ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТАРОТ ОД ШТИП

15. НАГРАДАТА ЗА УМЕТНИЧКО ОСТВАРУВАЊЕ НА ПРЕТСТАВА ВО ЦЕЛИНА И СЕ ДОДЕЛУВА НА ПРЕТСТАВАТА ” ТРУДНА ПРИКАЗНА” ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА СКОПЈЕ

16. НАГРАДА ЗА КОЛЕКТИВНА ИГРА СЕ ДОДЕЛУВА НА АНСАМБЛОТ НА НАРОДНИОТ ТЕАТАР ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ ПРИЛЕП ЗА ИЗВЕДБА НА ПРЕТСТАВАТА “ФИГУРАЕ ВЕНЕРИС ХИСТОРИАЕ” (ЉУБОВНИ ПОЗИ НА ИСТОРИЈАТА)

ПРИЛЕП 16 ЈУНИ 2017 Г.

ОЦЕНУВАЧКА КОМИСИЈА

Претседател: Митко Маџунков

член: Братислав Димитров

член: Слободан Деспотовски

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *