Да се потсетиме, две години без Шишков Васил

“Животот е сон” – ВРАЌАЊЕ НА ШТИЦИТЕ ШТО ЖИВОТ ЗНАЧАТ СЕ СЛУЧИ СОНУВАЊЕ

Васил Шишков

    arhiva 

Васил Шишков 

Роден 30 јануари 1970
Скопје
Починал 21 декември 2014
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Бог да ги убие шпионите
Тврдокорни
Македонски народни приказни
Занимање глумец
Татко Ристо Шишков

Васил Шишков (30 јануари 1970 во Скопје21 декември 2014[1][2]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, син на Ристо Шишков.

 Филмографија
Година Филм Улога
1991 Македонија може Полицаецот
1992 Македонски народни приказни
1991 Бог да ги убие шпионите 13932855_10153825321026884_5231632376523780144_n Војин Треновски
1993 Тврдокорни Милан Арсов
1995 Македонски народни приказни
1995 Адска машина Силвестер
1997 Џипси меџик Војник од УН
2006 Стрмоглави Цветко
2006 Мост Дамјан
2007 Сенки Свештеникот
2012 Максим Дејан

Театар

2012  – “Животот е сон” во режија на Владо Цветаноски

vasil-siskov-01a

2013 – неговата последна улога во ” Вечна куќа ” во која успешно го одигра ликот на таткому Ристо Шишков, во режија на Дејан Пројковски

cb-seskiv

Смрт и реакции

Ти си причината заради која ми течат солзи веќе 10 минути… толку е времето за кое знам дека си на подобро место. Ти ми беше прва детска симпатија, ми беше генијален и единствен во она што го правеше. Уметнички. Достојно. Самостојно и своеглаво. Зошто? Ни требаше уште меѓу нас, ни требаше да те гледаме, да не импресионираш… Да не тераш уште повеќе да го сакаме театарот. Па се видовме пред само неколку дена. Беше насмеан таков и ќе останеш засекогаш во моето сеќавање. Почивај во мир голем, генијален, достоен човеку![2]

Нина Јанева.

Васил Шишков почивај во мир генерацијо, колега …последната улога му беше Ристо Шишков во Вечната куќа …апсурдот да биде поголем ..и беше бескрајно среќен на секоја изведба …тажно, многу тажно …се надевам Шиле дека конечно ќе го најдеш својот мир и ќе испиеш една чашка со стариот…[2]

Весна Петрушевска.

vasil-siskov-01a

Бајка за еден сон и едно враќање

И повторно во МНТ се слеаја добронамерници од фелата и љубители на Талија, кои на крајот по заслуга, десет минути им отстоаја на нога на актерите, трикратно враќајќи го повратникот Шишков и останатите, за печат што останува за навек

 

 

 

 

 

 

“Дали сонот е живот или животот е сон?”. Ова прашање најчесто го поставуваше актерот Васил Шишков и приватно и пред јавноста повеќе од два и пол месеци, додека ја работеше заедно со своите колеги и режисерот Владо Цветановски, претставата “Животот е сон” по Калдерон де ла Барка… за одговорот да го добие завчеравечер на сцената на МНТ. Додека сонуваше, сонот му се оствари! Повторно е на сцената, сугестивен, грамаден, не многу речит (со оглед на вербалните барања и можности на ролјата), но громогласен и разбирлив, кога за тоа му се укажуваше прилика… Потврда доби на крајот кога овациите и по некоја солза се згушија во громогласниот аплауз… Тој аплауз, се разбира, не беше само негов, туку и на уште негови 13 колеги и на професорот и режисер Владо Цветановски… Овој последниов како диригент создаде бајка за сонот, сон во кој се трагаше по едно шамивче, кое како желба и цел ги водеше сонувачите… Бидејќи, секој во сонот е крал и секој крал на јаве може да биде питач… И кога сето тоа ќе се отвори до бескрај во кутијата – сцена преполнета со магија, наративна моќ карактеристична за одличниот актер Владо Јовановски, имаме навистина една отворена сказна која треба да се гледа, а преку тоа и да живее…

154556_3591979271877_611489167_n

Неблагодарно е сал да се набројува, тоа е навреда за актерската личност. Но ако тоа сочинува Едно, тогаш спомнати да бидат заслужија: Петар Мирчевски, Малиот, а голем Крал и неговата свита: Висар Вишка, Славиша Каевски, Борче Начев, Мирослав Петковиќ и актерките – самовили – принцези: Искра Ветерова, Арна Шијак, Софиа Насевска, Јелена Мијатовиќ, Дарја Ризова, Тина Трпкоска и Наташа Петровиќ…

И повторно во МНТ се слеаја добронамерници од фелата и љубители на Талија, кои на крајот по заслуга, десет минути им отстоаја на нога на актерите, трикратно враќајќи го повратникот Шишков и останатите, за печат што останува за навек.

Борче ГРОЗДАНОВ

cats

ЖИВОТОТ Е СОН – 06.05.2012

Автор: Педро Де Ла Барка Калдерон
Режисер: Владо Цветановски

Сценографи: Владо Ѓоресвки и Тодор Даевски
Костимограф: Благој Мицевски
Композитор: Оливер Јосифовски
Кореограф: Александра Кочовска

bc2f9422bd042d43a74d5a975a8717ef

Актери:
Петар Мирчевски
Висар Вишка
Борче Начев
Искра Ветерова
Софиа Насевска Трифуновска
Дарја Ризова
Наташа Петровиќ
Владо Јовановски
Васил Шишков
Славиша Кајевски
Мирослав Петковски
Арна Шијак
Јелена Мијатовиќ – Галевски
Тина Трпковска

Техничка екипа:
Зорица Благоевска- Суфлер
Александар Петровски- Тон – мајстор
Илија Тарчуговски- Светло – мајстор
Дарко Младеновски- Светло – мајстор
Никола Кимовски- Инспициент

Продуцент: Симона Угриновска
Лектор: Цветанка Недановска